عرق خارخسک نمایش بزرگتر

عرق خارخسک

 • عرق خارخسک

جزییات بیشتر

9,000 تومان

اطلاعات بیشتر

عرق خارخسک:

خارخسك (tribulus terrestris) از جمله گياهان دارويي است كه نام عجيبي دارد. براساس ترجمه هندي آن، گياهي است كه وقتي در پاي فيل فرو مي‌رود، فيل فرياد مي‌زند؛ يعني خاري كه اثر گزندگي زيادي دارد. در زبان فارسي به اين گياه، خارخاسك هم مي‌گويند. در شيراز به آن "خارسوهك"، در اصفهان "هرواد" و در شهرهاي ديگر به اسامي خارسه‌گوش، خارسه كوهك، شكر خنج و شكوهنج معروف مي‌باشد. اعراب براي خارخسك از نام‌هاي خسك، صمغ الجوز و حمص الامير استفاده مي‌كنند. خوب است بدانيد كه ميوه خارخسك به اسامي خسك دانه، تخم كافشه و تخم كاجيره معروف است.

 

 • گياه شناسي خارخسک

خارخسك گياهي علفي است. برگ‌هاي خارخسك متقابل، گل‌هاي آن زردرنگ و كوچك و ميوه آن سبز مايل به زرد، بدون بو، مدور و شامل 5 قسمت جداشدني و خاردار است. قسمت‌هاي مورد استفاده اين گياه ميوه، دانه، برگ، ريشه و گاهي كليه اعضاي گياه است ولي بيش از همه ميوه آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 •  تركيبات شيميايي خارخسک

تركيبات شيميايي گياه خارخسك شامل يك نوع آلكالوئيد، مقدار كمي اسانس روغن فرار، مقداري روغن ثابت رزين، تانن، استرول‌هاي گياهي، مواد معدني شامل كلسيم، فسفر، آهن، سديم، پتاسيم، گوگرد، ازت و كلر، 25 نوع فلاونوئيد (مانند كوئرستين)، ساپونين ها (مانند دايوزژنين و فوروستانول)، گلوكز و گالاكتوز و در دانه آن هرمين است.

 

 • خواص درماني خارخسک

گياهي موثر در كاهش قند خون بيماران ديابتي: ميوه گياه خارخسك در كاهش قند خون مبتلايان به ديابت موثر است. به گزارش سلامت نيوز به نقل از شبكه خبر، دكتر"عطاالله بنكداران"، عضو هيئت علمي پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي، با بررسي تعدادي از موش‌هاي صحرايي دريافته است كه مصرف عصاره ميوه گياه خارخسك باعث كاهش قند خون موش هاي ديابتي مي‌شود. شايان ذكر است كه در طب سنتي، از ميوه اين گياه، براي درمان ديابت استفاده مي‌شود.

 

 • خارخسک و ناتواني جنسي

اين ماده از زمان‌هاي قديم در اروپا و آسيا قبل از اينكه پيشرفت‌هاي علمي، داروهاي شيميايي و درمان‌هاي پزشكي براي اين عارضه پيدا شود و ماده اصلي آن كه "پروتوديوسين" ناميده مي‌شود كشف شود، براي درمان ناتواني‌هاي جنسي و ناباروري استفاده مي‌شده است. شش دانشگاه و بيمارستان آكادميك، بيش از نه تحقيق روي اين گياه انجام داده‌اند كه آثار آن را روي ناتواني جنسي به اثبات مي‌رساند. اين تحقيقات نشان داده است خارخسك در مواقعي كاربرد دارد كه هورمون‌هاي جنسي فرد نامتوازن بوده يا تستوسترون كاهش يافته باشد. در اين حالت ماده فعال موجود در خارخسك مي‌تواند با استفاده از آنزيم‌هاي طبيعي بدن فرد اين كمبود را جبران كند. همچنين، تحقيقات ديگري نشان داده است كه خارخسك مي‌تواند DGEA كه ماده‌اي موثر براي برقراري يك رابطه جنسي سالم و كامل مي‌باشد را در بدن فرد بالا ببرد. اين ماده براي درمان ناتواني‌هاي جنسي و بالابردن كيفيت عملكرد فرد بسيار خوب عمل مي‌كند و اگر به طور مرتب مورد استفاده قرار گيرد مي‌تواند اين مشكل را درمان كند.

 

خارخسك براي كاهش فشارخون مفيد است: اين گياه در گذشته براي كاهش چربي خون و كلسترول، رفع تصلب شرايين، انسداد و سخت شدن سرخرگ‌ها مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. تركيبات اين گياه در كاهش مقدار سديم موجود در خون كه باعث كاهش ميزان مايعات مي‌شود موثر است. خارخسك با كاهش تحريك عصبي، افزايش فعاليت عضله قلب و از بين بردن هورمون‌هاي مازاد از جريان خون، براي برطرف كردن فشار خون مفيد است. اين گياه بين ورزشكاران به خصوص بدنسازان به همراه مكمل‌هاي غذايي براي تقويت توده عضلاني و افزايش قدرت مصرف مي‌شود و در داروهاي سنتي چيني‌ها و هندي‌ها براي درمان بيماري‌هاي كبد، كليه و بيماري‌هاي قلبي – عروقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 • ساير خواص درمان خارخسک

خارخسك گياهي مدر است، موجب دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري مي‌شود و عفونت و التهاب لثه را درمان مي‌كند. ميوه اين گياه در درمان زخم و آبسه مفيد است و باعث تقويت كبد و كليه مي‌شود. همچنين در كودكان داراي التهاب و برفك دهان مي‌توان از خارخسك به عنوان يك داروي مفيد استفاده كرد.

 

 • خواص خلاصه وار خارخسک

 

۱. طبع آن گرم و خشك است.

 

۲. جهت رفع یبوست حدود ۸ گرم از میوه خارخسك شب با آب میل شود.

 

۳. شیره میوه خارخسك شیر را منعقد می‌كند به خاطر همین نباید بعد از خوردن شیر از میوه خارخسك استفاده كرد.

 

۴. جهت از بین بردن تاول دهانی و برفك دمكرده خارخسك را با عسل شیرین نموده مزمزه كنند.

 

۵. دمكرده این گیاه قاعده‌آور می‌باشد.

 

۶. جهت درمان ورم گلو با جوشانده این گیاه غرغره شود.

 

۷. جهت تسكین درد مفاصل خارخسك را در روغن زیتون جوشانده سپس بمالند.

 

۸. میوه این گیاه تقویت كننده كبد و كلیه می‌باشد.

 

۹. میوه خارخسك افزایش‌دهنده نیروی جنسی است.

 

۱۰. دمكرده این گیاه مدر است برای كسانی كه ناراحتی‌های سنگ كلیه و مثانه دارند مفید است.

 

۱۱. جهت درمان بیماری سوزاك و زخم‌های مجاری ادرار از عصاره برگ و ریشه تازه این گیاه استفاده شود.

 

۱۲. جهت تسكین كمردرد و درد مفاصل عصاره این گیاه را در روغن كنجد پخته سپس بمالند.

 

۱۳. جهت رفع خارش بدن از دمكرده میوه این گیاه استفاده شود.

 

۱۴. برای از بین بردن ساس و كك، آب جوشانده خارخسك را در اطراف بپاشند.

 

۱۵. اگر نخود را در آب تازه خارخسك پرورده كنند برای تقویت شهوت بسیار مؤثر است و یك روش دیگر برای تقویت شهوت این است كه میوه خارخسك را در شیر تازه بجوشانند سپس بگذارند میوه آن خشك شود این عمل را ۳ بار تكرار نمایند، بعد از این كه میوه خشك شد پودر نموده استفاده كنند بسیار مؤثر می‌باشد.

 

۱۶. خارخسك كاهش دهنده فشارخون است.

 

۱۷. جهت از بین بردن تب میوه خارخسك را با عناب دم‌كرده بنوشند.

 

۱۸. برگ خارخسك تصفیه‌كننده خون است.

 

۱۹. میوه خارخسك مسهل بلغم و دفع كننده اخلاط سوخته می‌باشد.

 

۲۰. جهت بیماری مالیخولیا و وسواس همراه افتیمون دم‌كرده میل شود.

 

۲۱. جهت رفع تب‌های بلغمی میوه این گیاه را همراه مغزفلوس میل كنند.

 

۲۲. برای معالجه عقرب‌گزیدگی ۴ گرم برگ و میوه خارخسك و ۲ گرم فلفل همراه كمی آب انگور استفاده شود و جهت تسكین درد محل نیش برگ و میوه این گیاه را در دهان گذاشته بمكند.

 

۲۳. جهت درمان رماتیسم از روغن دانه این گیاه بمالند.

 

۲۴. جهت فلج از روغن این گیاه بصورت مالیدنی استفاده شود.

 

۲۵. نوشیدن دمكرده این گیاه باعث نیكوشدن رنگ رخسار می‌گردد و یا از روغن آن به صورت بمالند.

 

۲۶. جهت دفع سنگ كلیه و مثانه روغن این گیاه را به منطقه پشت زهار و كمر بمالند.

 

 • طرز استفاده از خارخسک

 

 • دم كرده خارخسک

سه نوبت در روز و در هر نوبت 1 قاشق مرباخوري سرخالي (2 تا 4 گرم) از ميوه گياه را در يك ليوان آب جوش بريزيد پس از مدت 15 دقيقه آن را صاف كرده و قبل از غذا استفاده كنيد.

 

 • عرق خارخسک

صبح يك فنجان به صورت ناشتا و يك فنجان نيز عصر ميل شود.

 

 • فرآورده‌هاي آماده خارخسک

از فرآورده‌هاي موجود در بازار مي‌توان قطره پروستاتان، قطره سنكل و قطره آفروديت را نام برد.

 

 • موارد منع مصرف خارخسک

خارخسك، قابض است و مصرف آن باعث افزايش ترشح شير در مادران مي‌شود اما در عين حال بايد توجه داشت كه زياده‌روي در مصرف اين گياه، مي‌تواند خطر سقط جنين را افزايش دهد. درباره مصرف در دوران شيردهي مورد خاصي ذكر نشده است اما بايد حتما مصرف آن با مشورت پزشك صورت گيرد.

30 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: