عرق بیدمشک نمایش بزرگتر

عرق بیدمشک

عرق بیدمشک

جزییات بیشتر

24,000 تومان

اطلاعات بیشتر

 عرق بیدمشک:

 • نام های محلی بیدمشک

به فارسی به طور کلی« بیدمشک» و« گل بیدک» گویند. نام های محلی آن در مناطق مختلف ایران در کتول« مشک فیک»، در گرگان« مشبد»، در مینودشت« سوگوت»، در ارسباران«پیشی پیشی» و در سردشت« دار فشفشه» می باشد. در کتب تاریخی قدیم و در کتب طب سنتی، آن را با نام های«گربه بید» و «بهرامج» و «بید طبری» و «خلاف بان» و «وشع» و «خلاف بلخی» نام برده اند.

 

 • شکل ظاهری بیدمشک

درختچه ای است دو پایه زینتی و گاهی به صورت درخت ولی به هر حال بلندی آن متوسط و از 8 متر تجاوز نمی کند. زیر پوست و روی چوب این درخت برجستگی های تیزی وجود دارد. برگهای آن در پایه های نر و ماده متفاوت است. روی برگ سبز تیره و پشت آن کرکدار و روشن می باشد. گلهای درختان ماده معمولا بیضی شکل و پهن تر از برگ های درختان ماده است. گل های آن معطر می باشد.

 

 • محل رویش بیدمشک

این درختچه بومی ایران است و در جنگل های جلگه ای شمال از دره چهل چای مینودشت در شرق گرگان تا دره تالار و هراز و نور و کجور، رامسر، منجیل و آستارا تا اردبیل و ارسباران و همچنین در مناطق استپی و نیم خشک اصفهان، کرمان، شیراز و مناطق جنوبی البرز و توچال و هزاربند انتشار دارد. بنابراین وجه تسمیه آن که آن را بید مصری می دانند صحیح نیست.

گونه دیگری از بیدمشک به نام علمی Salix aegyptiaca L. var longifrons Bronm در مناطق استپی نیم خشک البرز و زاگرس در اراک، همدان، آذربایجان غربی و شرقی و فارس کشت می شود و عرق بیدمشک بیشتر از این نوع به دست می آید.

 

 • بیدمشک در طب سنتی

از نظر طبیعت، گل بید (شاتونهای آن) سرد و کمی تر، برگ آن سرد و خشک و میوه آن سرد و تر و کمی قابض است.

جالینوس طبیعت بیدمشک را سرد و تر می داند و عده ای کمی گرم و خشک.

از نظر خواص، مقوی دماغ و قلب و بازکننده انسداد کبد است.

بعضی از انواع سردرد را رفع می کند.

رفع عطش می کند و معده را تقویت می کند.

برای رفع بیماری های گرم نافع است.

عرق گل های آن از خوردن خود گل ها مفیدتر است.

برگ آن قابض است و عصاره برگ بید مسهل بلغم و صفرا و رفع کننده تب با لرز و برای باز کردن انسداد کبد و یرقان مفید است.

مدر است و برای رفع اختناق رحم و درد مفاصل و نقرس نافع می باشد.

قطره آن در گوش برای پاک کردن چرک گوش مفید است.

 

نشستن در دم کرده برگ و شاخه آن برای رفع عفونت های اعضای تحتانی بدن نافع است.

دم کرده برگ آن برای اسهال خونی و خوردن عرق شکوفه آن برای خفقان گرم و تب های گرم نافع است.

 

صمغی که از برگ آن گرفته می شود مقوی دید چشم است.

 

خاکستر چوب آن به صورت موضعی برای قطع خونریزی و با سرکه برای زگیل و ورم پستان و زخم های مخملک و آبله و ورم های گرم مفید است.

 

مقدار مصرف آن از آب جوشانده یا دم کرده برگ آن 32-80 گرم با شکر می باشد.

 

 از نظر خواص عرق بیدمشک را از هر نظر از عرق بید قوی تر می دانند. عرق بیدمشک مقوی دل و دماغ و ملین مزاج است. برای تقویت نیروی جنسی در گرم مزاج ها اثر مفید دارد. بوییدن گل آن مقوی دماغ و از بین برنده بادها و گازهای غلیظ است.

 

اگر با دم کرده برگ آن غرغره کنند و یا از روغن شکوفه آن به پیشانی بمالند، برای تسکین سردرد گرم مفید است.روغن شکوفه بیدمشک سرد و تر است.

 

 • خواص عرق بیدمشک

۱- عرق بیدمشک را بنوشید. ملّین طبع است، قلب را تقویت و ضعف آن را برطرف مى‏سازد، مقوى معده و احشاء و قوه باه بوده، قند خون را پایین مى ‏آورد.

۲- عرق بیدمشک را با شرب بهارنارنج مخلوط کنید و چهل روز صبح و شب هربار یک لیوان بنوشید، عرق بدن که از ضعف باشد را متوقف مى سازد.

 

برگ درخت بیدمشک

 • خواص درمانى برگ درخت بیدمشک

۱- پنجاه گرم برگ درخت بیدمشک را در یک لیتر آب دو دقیقه بجوشانید بعد ده دقیقه دم کنید و آب آن را صاف و شیرین سازید و روزى سه فنجان به نوبت بنوشید. بى‏اشتهایى پس از بیمارى و نقاهت را برطرف مى‏سازد و خارش بدن و درد اعصاب را تسکین مى‏دهد.

۲- بیست و پنج گرم از برگ درخت بیدمشک را با همان اندازه پوست شاخه‏هاى دو ساله بیدمشک در یک لیتر آب بخیسانید، بعد ده دقیقه دم کنید و آب صاف‏ک رده آن را روزى سه تا پنج فنجان به ترتیب بنوشید.

پریودهاى زود به ‏زود که همراه با خون زیاد است را تنظیم مى ‏نماید، گال را درمان مى‏ کند.

۳- اگر زالو در حلق کسى رفته باشد و در حلق یا اطراف آن چسبیده باشد با آب برگ تازه بیدمشک قرقره کنید. از عضو جداشده از حلق خارج خواهد شد.

 

 • پوست شاخه‏ هاى جوان بیدمشک

نام دیگر: اکورس دوسل مى‏باشد.

خواص درمانى پوست بیدمشک: ۱- پنجاه گرم پوست بیدمشک را در یک لیتر آب جوش دو دقیقه بجوشانید بعد دوازده دقیقه دم کنید و قبل از هر غذا یک فنجان آب آن را بنوشید. رماتیسم را درمان و خارش بدن را تسکین مى‏دهد.

۲- هر روز دو مثقال از خشک پوست بیدمشک را نیمکوب نموده با چهار مثقال شاهتره مخلوط در آب بجوشانید تا به اندازه هفت فنجان آب بماند بعد صاف کنید و آب آن را سه فنجان قبل از صبحانه و دو فنجان قبل از ناهار و دو فنجان قبل از شام بنوشید. تب نوبه یا مالاریا را درمان مى‏کند.

 • تهیه روغن شکوفه بیدمشک

مقدار نیم کیلوگرم روغن بادام را گرفته و 120 گرم شکوفه بیدمشک را در آن می ریزند و روی آتش خیلی ملایم می گذارند تا به تدریج آب آن بخار شود و فقط روغن بماند و البته توجه شود که نسوزد.

 

 • ترکیب شیمیایی بیدمشک

از نظر ترکیبات شیمیایی در پوست درخت بید، وجود گلوکوزید سالیسین تأیید شده است. به علاوه در پوست این درخت، موم، صمغ، اکسالات و تانن وجود دارد. مصرف گلوکوزید سالیسین در کنترل روماتیسم مفصلی حاد، به صورت دو گرم هر سه تا چهار ساعت، مؤثر است.

 

 • موارد کاربرد و نحوه مصرف عرق بیدمشک

برای کاهش تب و درد و التهاب یک قاشق مرباخوری از گرد پوست بید خشک را در یک پیمانه (200 گرم) آب سرد به مدت 8 ساعت خیس کنید و پس از صاف کردن در هر روز سه پیمانه بخورید. پودر این محلول تلخ و قابض است و می توان آن را با کمی عسل یا آب میوه شیرین دیگری مخلوط کرد.

 

اگر1-2 قاشق قهوه خوری عصاره روان سنبله های بید (شاتونها) را هنگام خواب بخورند در رفع بیخوابی ناشی از ضعف اعصاب و رفع اشکال در عادت ماهیانه دردناک و رفع ناراحتی های اعصاب مفید است.

 

 • موارد ممنوعیت مصرف عرق بیدمشک

*کودکان زیر دو سال

*زنان باردار

*مادران شیرده

*اشخاص با سن کمتر از 16 سال که مبتلا به سرماخوردگی، آنفونزالا یا آبله مرغان هستند

*ابتلا به زخم گوارشی، گاستریت، و نفخ.

30 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: