عرق بهارنارنج نمایش بزرگتر

عرق بهارنارنج

عرق بهارنارنج

جزییات بیشتر

16,000 تومان

اطلاعات بیشتر

عرق بهارنارنج:

بهار نارنج، گل ها یا شکوفه های درخت نارنج است که بیشتر در شهرهای شمالی ایران می روید. بهار نارنج بسیار معطر و خوشبو است طوریکه در فصل بهار، در شهرها و اطراف باغ هایی که درخت نارنج دارند بوی نارنج همه را جذب خودش می نماید. از گل بهار نارنج، مربا، عصاره و عرق بهارنارنج ساخته می شود.

در فصل بهار درخت نارنج به شكوفه مي‌نشيند و گل سفيد معطري مي‌دهد كه به آن بهارنارنج مي‌‌گويند و اين شكوفه‌هاي معطر خواص درماني زيادي دارد. از بهارنارنج عرق تهيه مي‌كنند كه طبيعت گرم داشته و مقوي جسم و روح است. اين عرق اشتهاآوري قوي بوده و براي رفع ضعف اعصاب، غم و افسردگي مفيد بوده و نشاط‌آور است و در تسكين ناراحتي‌هاي سينه و تپش قلب موثر است.

مداومت در مصرف بهارنارنج براي رفع بزرگي طحال مفيد است و چنانچه به همراه آب كرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌هاي كليه و مثانه و خرد كردن آنها بسيار موثر است. مصرف اين عرق هنگام بروز ناراحتي به افراد مبتلا به بيماري غش توصيه مي‌شود. لذا وجود يك شيشه از آن در منزل لازم است.

 

  • خواص درماني عرق بهار نارنج 

 

·         نارنج در تحريك و تقويت عضلات قلب نقش اساسي داشته و در رفع نارسايي‌ها، ضعف قلب و ترومبوز بسيار موثر است.

 

·         نارنج دافع صفراست و سلول‌هاي كبدي را به كار و فعاليت واداشته و ضعف و نارسايي‌ آن را درمان مي‌كند و سموم بدن را از عضلات خارج كرده و از بين مي‌برد.

 

·         اگر آب نارنج را گرفته و معادل يك سوم حجم آن گلاب اضافه كنيد و هر روز صورت خود را با آن بشوييد سوراخ‌هاي صورت را مسدود كرده و پوست چهره را تقويت مي‌كند.

 

·         چنانچه خلال نارنج را كوبيده و با آب ميل كنيد از استفراغ و تهوع جلوگيري كرده و انگل‌هاي معده و روده را از بين مي‌برد.

 

·         براي جلوگيري از خون دماغ پنبه را به آب نارنج آغشته كرده و در سوراخ‌هاي بيني بگذاريد تا خون بند آيد.

 

·         رب نارنج كه بر اثر جوشاندن و غليظ كردن آب نارنج به دست مي‌آيد، تنها چاشني خوبي براي ترش كردن غذاست بلكه يك مرهم ضد‌زخم و ضدميكروب هم مي‌باشد.

 

·         اگر موهاي شما سست و شكننده است روزي دو مرتبه به آنها رب نارنج بماليد تا سخت و محكم شود.

 

·         براي پاك كردن لكه‌هاي قرمز و سياه كه روي پوست صورت و بدن پيدا مي‌شود بهتر است به رب نارنج نمك زده و روي پوست بماليد و بگذاريد تا خشك شود.

 

·         براي معالجه تورم گلو از غرغره آب نارنج بهره برده و اگر دچار درد سينه، سرفه و سردرد ناشي از گرمي هستيد آب نارنج را با كمي نبات جوشانده و ميل كنيد.

 

·         پوست نارنج ضد يبوست است و براي معده‌‌هايي كه ترشي زياد دارند بهترين داروي موثر مي‌باشد و مرباي آن نيز هاضم غذا بوده و خواص بهارنارنج را دارد.

 

·         مرباي بهارنارنج نيز مقوي معده مي‌باشد و ضد تشنج بوده و سكسكه را درمان مي‌كند.

 

توجه: زياده‌روي در خوردن بهارنارنج بويژه در ناشتا كبد را ضعيف مي‌كند و موجب ضعف معده مي‌شود. زياد بوييدن بهارنارنج نيز بي‌خوابي مي‌آورد و چنانچه عرق آن بيش از يك سال در شيشه بماند خاصيت خود را از دست داده و زود فاسد شده و كپك مي‌زند. لذا اين عرق در شيشه‌هاي مات محفوظ‌تر مي‌ماند.

30 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: