عرق بادرنجبویه نمایش بزرگتر

عرق بادرنجبویه

عرق بادرنجبویه

جزییات بیشتر

11,000 تومان

اطلاعات بیشتر

عرق بادرنجبویه:

گیاه بادرنجبویه به نام ملیسا Mellissa نیز نامیده می شود که به معنی گیاه زنبور عسل است زیرا زنبور عسل به شدت به بادرنجبویه علاقمند است و روی آن می نشیند.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه

 گیاه «بادرنجبویه» سالهاست که توسط پزشکان مشرق زمین، برای درمان مشکلات خلقی استفاده می‌شود؛ همچنین مصرف آن جهت سردرد با منشاء عصبی، ضعف حافظه و خستگی روحی مفیدست.

«وارنگ بو» یا «بادرنجبویه» در طب عوام برای مصارفی از قبیل رفع دل پیچه ناشی از نفخ و تقویت معده به کار می‌رود و از مصارف اصلی و ویژگی‌های خاص آن، آرام کردن اعصاب و تقویت قلب است.

 

 • خواص مختلف عرق بادرنجبویه

این گیاه به اشکال مختلفی از قبیل اسانس، عصاره روغنی، روغن، پماد، کمپرس و دم کرده استفاده می شود. اسانس این گیاه در آرام کردن درد معده با منشاء عصبی، احساس چنگ زدگی در معده، تپش قلب، سردردهای یک طرفه، سرگیجه، عصبانیت، بی‌خوابی، استفراغهای دوران بارداری، کم خونی دختران جوان، درد عصبی دندان و رفع تندخویی در دختران جوان و زنان بسیار مؤثرست.برگ این گیاه، بهترین دارو برای کسی است که هنگام نگرانی واضطراب ناراحتی معده پیدا می‌کند. دم کرده آن نیز جهت تهوع، مراحل اول سرماخوردگی ، خستگی عصبی و افسردگی مفیدست.گفتنی است کمپرس، پماد و روغن حاصل از این گیاه جهت دفع حشرات و درمان زخم نیش آنها و رفع تنش عصبی، از زمان ابن سینا تجویز شده است. برگها و ساقه تازه بادر نجبویه تا حدی اشتها آور بوده و باعث ترشح شیره گوارشی می گردد. این گیاه محرک دستگاه گوارشی بوده و به هضم غذا کمک زیادی می کند استفاده از بادرنجبویه خام یا نوشیدن ده کرده آن برای درمان دل به هم خوردگی های گوارشی و ناراحتی های عصبی بسیار مفید است. این گیاه سرعت تعریق را بالا برده و به عنوان دارویی بادشکن مصرف آن به شکل خام (خرد شده در تهیه سالاد) یا به صورت دم کرده برای افرادی که از نفخ معده رنج می برند توصیه و تجویز می شود. گیاه بادر نجبویه به دلیل داشتن نوعی اسانس روغنی معطر در آن نقش زیادی در درمان افسردگی داشته و دستگاه عصبی را به طور معجزه آسایی تقویت می کند و دارویی آرام بخش محسوب می شود. افزودن چند برگ و ساقه بادر نجبویه در سالادهای مقوی

کبد ، موجب تحریک کبد و غده آدرنال می شود و آن را به خوبی تقویت می کند. بادر نجبویه بند آورنده خونریزیهای قاعدگی نیز بوده و به عنوان دارویی ضد ویروس، ضد باکتری و ضد اسپاسم کاربرد دارد. از تخم بادرنجبویه جهت تزیین روی سالاد استفاده می شود.طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی - کتب طب سنتی

برگ این گیاه، بهترین دارو برای کسی است که هنگام نگرانی واضطراب ناراحتی معده پیدا می‌کند. دم کرده آن نیز جهت تهوع، مراحل اول سرماخوردگی ، خستگی عصبی و افسردگی مفیدست.

 

 • کاربرد اصلي عرق بادرنجبويه

بادرنجبويه در علاج همه بيماري‌هاي بلغمي و سوداوي مفيد است.مقوي همه اعضاي رئيسه: قلب، مغز و کبد است.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای قلب و عروق، دستگاه تنفس

بادرنجبويه مفرح و تقويت کننده قلب، همچنين علاج خفقان (تپش قلب، اضطراب)است. بدل بادرنجبويه در تقويت قلب هم وزن آن ابريشم و يک سوم وزن آن پوست اترج سبز ذکر شده است. مفيد در غش (سنکوپ)، تصفيه‌کننده خون و کم کننده بخارات سوداويست. بادرنجبويه در رفع آسم و تنگي نفس موثر است و لعوق (داروي ليسيدني) برگ آن به همراه عسل و به صورت خوراکي در رفع تنگي نفس و سرفه مزمن مفيد است .

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای مغز و اعصاب

بادرنجبويه انسداد و گرفتگي رگ‌هاي به وجود آمده در مغز را باز مي‌کند. تقويت کننده مغز، حافظه، ذکاوت و حواس است و براي رفع کابوس (خواب‌هاي آشفته) مفيد است. خوردن و بوييدن برگ بادرنجبويه باز کننده ذهن، دافع وسواس سوداوي، بازکننده سکته‌هاي مغزي و مقوي آن است. بوييدن آن خواب آور و خوردن آن هنگام ناشتا، بازکننده گرفتگي‌ها(مصفا) است و براي وهم، وحشت، غم و حتي درد عشق سودمند است. براي مرضِ ماليخوليا مفيد است و حکماي هند، اين گياه ايراني را تا به حال براي ماليخوليا و غيره استعمال مي‌کنند .در کندي حواس ناشي از نقاهت امراض طولاني تجويز مي‌شود. در صُداعِ (سردرد) اشخاص حساس و سرگيجه (دوار) افرادي که مشغله فکري زياد دارند، در صورتي که سبب اين بيماري‌ها زيادي خون نباشد، کارساز است . اسانس آن خاصيت ضدتشنج و آرام کننده، با اثر قاطع است. در سرگيجه، بي خوابي، احساس صداي مبهم در گوش، درد معده با منشأ عصبي و درمان ناراحتي‌هاي عصبي موثر است.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای کبد، معده و دستگاه گوارش

بادرنجبويه کمک هضم است و تقويت کننده کبد و معده، ملطّف طعام غليظ و‌هاضم است. مصرف آن در درمان زخم روده‌ها و بواسير موثر است. بادرنجبويه رفع کننده سموم مطلقاً و براي مغص (دل پيچه) مفيد است. از اين گياه براي تهيه شربتي به نام او دومليس (eau de melisse) درفرانسه استفاده مي‌شود که براي سنگيني معده و مبارزه با انواع سنکوپ (غش) مي‌خورند . طبق نظر دانشمندان و نويسندگان به عنوان مقوي معده، بادشکن، تسهيل عمل هضم و معرق و در رفع دلپيچه ناشي از نفخ و اختلالات هضمي به کار مي‌رود.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای دهان و دندان

بادرنجبويه در خوش بو کردن دهان موثر است و بوي بد دهان را از بين مي‌برد . مضمضه آب يا جوشانده آن از فساد دندان جلوگيري مي‌کند و جويدن برگ آن براي از بين بردن بوي بدن دهان، از سُداب و ايرسا (نام دو گياه) موثرتر است.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای پوست، مو و زخم‌هاي گوناگون

طِلاي (ضمادِ لطيف ترين بخش) آبِ بادرنجبويه براي نمله (نوعي بيماري پوستي) و نار فارسي (نوعي بيماري پوستي با دانه‌هاي قرمز روي بدن) سودمند است. همچنين جهت رفع جرب سوداوي، آکله (خوره) و با نمک جهت خنازير (ورم غدد لنفاوي) و ضماد برگ تازه آن براي رفع ورم‌هاي چشم مفيد است . بادرنجبويه دارويِ کچلي سودايي است . بادرنجبويه پاک کننده زخم‌هاست. خوردن و ضمادِ برگ آن براي رفع گزيدگي عقرب، رتيل و سگ‌هار مفيد است.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای عضلات، مفاصل و استخوان

جوشانده ريشه بادرنجبويه به همراه گلاب در برطرف کردن ضربه و کوفتگي اطراف عضلات مفيد است و نيز براي از بين بردن ضعف عضلاني موثر است. بادرنجبويه براي تسکين دردهاي مفاصل به کار مي‌رود . مصرف بادرنجبويه در بيماري‌هاي استخوان‌هاي سُرين (انتهاي ران) و گُرده (استخوان ميان دو کتف) به همراه مصلحات مفيد است.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای تب، سرماخوردگي و سکسکه

مصرف بادرنجبويه جهت دفع تب و لرز و طِلاي (ضمادِ لطيف ترين بخش) آب برگ يا جوشانده خشکِ آن در حمام براي سرماخوردگي، تب و لرز مفيد است . بادرنجبويه داروي سکسکه است.

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای زنان و زايمان

نشستن در جوشانده بادرنجبويه باعث باز شدن حيض مي‌شود و ريشه گياه تازه آن باعث سقط جنين مي‌شود. مصرف برگ آن در درمان اختناق رحم، طِلاي (ضمادِ لطيف ترين بخش) آن ورم پستان ناشي از بسته شدن شير را بر طرف مي‌کند .

 

 • خواص عرق بادرنجبویه برای مصلحات

در صورت عدم مصرف مصلحات، مضر استخوان سُرين (انتهاي ران) است و مصلح آن صمغ عربي و کندر است . گاهي استفاده مداوم از بادرنجبويه موجب سوزش ادرار مي‌شود و مصلح آن گشنيز است. همچنين آورده‌اند که مضر کبد (شايد منظور کبد پر کاراست و در ديگر موارد مانند کبد چرب مفيد است) و در اين حالت مصلح آن ريباس است . از مواد موثره بادرنجبويه به همراه سنبل‌الطيب اثر درماني يکديگر را تشديد مي‌کنند.

 

 • خواص خلاصه وار عرق بادرنجبویه

·         شادی آور و آرامش بخش اعصاب

·         ضد افسردگی

·         ضد اضطراب

·         تقویت کننده ذهن و خلاقیت

·         تقویت کننده حافظه

·         مفرح قلب

·         مقوی قلب

·         باز کننده عروق بدن بخصوص در قلب و مغز و کاهش احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی

·         مؤثر در درمان بیماری های عصبی

·         مؤثر در درمان میگرن و دردهای یکطرفه ی سر

·         مقوی خواص پنجگانه بدن شامل بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی

·         خوش بو کننده دهان

·         مقوی کبد و درمان کننده کبد چرب

·         هضم کننده

·         درمان یبوست مزمن

·         درمان کولیت (التهاب روده بزرگ)

·         درمان دل درد و دل پیچه

·         درمان کننده اسهال

·         التیام زخم های معده و اثنی عشر

·         درمان کننده تنگی نفس و آسم

·         درمان سرفه

·         درمان سرماخوردگی

·         درمان گلو درد چرکی

·         درمان دردهای مفصلی آرتروزی و روماتیسمی

·         التیام بخش محل گزیدگی حشرات سمی

·         التیام بخش جراحات ناشی از زخم بستر، جراحی و یا انواع تروما

·         پایین آورنده قند خون

·         مؤثر در درمان ام اس

·         مستحکم کننده لثه و دندان ها

·         درمان پوکی استخوان با تحریک فعالیت استئوبلاست

·         درمان تپش قلب

·         درمان سینوزیت

·         درمان عصبانیت و تندخویی بخصوص در دختران و زنان جوان

·         درمان درد معده با منشاء عصبی

·         درمان احساس چنگ زدگی در معده

·         درمان بی خوابی و بد خوابی

·         درمان ویار حاملگی (استفراغ و تهوع های دوران بارداری)

·         درمان کم خونی

·         درمان بی اشتهایی

·         درمان سوء هاضمه

·         درمان نفخ شدید

 

 • مواد مؤثره بادرنجبویه

بادرنجبویه دارای یوگنول (Eugenol)، تانن ها (Tannins)، ترپن ها (Terpenes)، ماده 1-Octen-3-ol، 1α-Cadinol، 3-Octanol، 3-Octanone، α-Cubebene، α-Humulene، β-Bourbonene، Caffeic acid، Caryophyllene، Catechinene، Chlorogenic، Cis-3-Hexenol و ده ها ماده مؤثر دیگر است که موجب اثرات شگرف این گیاه عجیب شده است. 

30 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: