عرق اسطوخودوس نمایش بزرگتر

عرق اسطوخودوس

عرق اسطوخودوس

جزییات بیشتر

موجود است

11,000 تومان

اطلاعات بیشتر

طبع: گرم و خشک (ضد بلغم و سودا)

مصلح: کتیرا- صمغ عربی- سکنجبین

ماده موثره: اسانس

مقدار مصرف: 5-3 گرم در روز تا 40 روز

طول دوره مصرف : 2 گرم در روز نا محدود

صور دارویی: عرق اسطو خدوس- اسانس لاواند ( محصول شرکت باریج اسانس)

مکانیسم اثر عرق اسطوخودوس

باز کننده انسدادها- ضد اورام بلغمی- منضج- مسهل- مسکن- تقویت بدن و مغز و گوارش- محلل- مفرح- ضد سرفه- ضد نفخ- مدر- ضد عفونی کننده-  خشک کننده- خواب آور- تب بر- محرک- ترممیک کننده زخمها- رقیق کننده خون- ضد نزله.

خواص مغزی عصبی عرق اسطوخودوس

مسکن- ضد میگرن و سردرد- رفع خستگی- تقویت حافظه- رفع نورالژی (دردهای عصبی)- خواب آور- محرک- تقویت مغز و قوه فاکره- درمان رعشه – سرگیجه- رفع فراموشی- درمان صرع- درمان وسواسهای سوداوی- مالیخولیا- درمان سستی – تشنج – خواب رفتگی اعضا- رفع اختلاج یا پرش اندماها و اعضاء – درمان افسردگی- آرامبخش- رفع سردرد (مالیدن روغن به پیشانی).

خواص ریوی عرق اسطوخودوس

رفع نزله و زکام- ضد سرفه- رفع بیماریهای تنفسی- درمان آسم و حملات آسم.

خواص گوارشی عرق اسطوخودوس

محرک- تقویت کننده معده- تقویت احشاء- باز کنند مجاری کبد و طحال- درمان کولیت- ضد نفخ- ضد تهوع و استفراغ- خشک کننده.

خواص کلیوی عرق اسطوخودوس

محرک – مسکن- ضد نزله- ضد عفونی کننده- مدر- رفع بیماریهای کلیوی و مجاری ادرار- رفع اورام کلیوی (ضد بلغم).

خواص پوستی عرق اسطوخودوس

ضد عفونی کردن زخمها- التیام زخمها-  تحلیت اورام- ضد لک و جوش پوستی- درمان کورک.

خواص اسکلتی عرق اسطوخودوس

مسکن- ضد درد مفاصل(ضماد یا روغن مالی)- ضد ورم- ضد نقرس (ضماد)- ضد کوفتگی عضلات و اسپاسمها (ضماد)- ضد دررفتگی و پیچ خوردگی اعضاء (ضماد)- ضد رماتیسم (ضماد).

سایر خواص عرق اسطوخودوس

پاک کننده داخل رحم (تزریق واژینال یا لگن آبزن)- ضد دندان درد- دفع حشرات موذی- ضد سرطانهای پستان، کبد، طحال و زردپی.

مضرات عرق اسطوخودوس

سمی – مخدر- گرم مزاجان

نکات

اسطو خدوس یک گیاه ریزش دهنده است

اسطو خدوس کومارین یا ماده رقیق کننده خون دارد.

فقط ریختن یک تا سه قطره از اسانس در وان آب حمام، برای رفع خستگی کافیست.

از اسانس اسطو خدوس برای اشخاص صفراوی مزاج و یا بدون همراهی با مصلح، مضر بوده  عطش آور است.

اسطو خدوس از نظر ابوعلی سینا یعنی جاروی دماغ یا مغز که رفع اخلاط مغزی، نزله ای خصوصا بلغم مغزی می نماید.

کلیه خواص اسکلتی اسطو خدوس بصورت خوراکی یا مالیدن روغن آن به موضع، به منصه ظهور می رسد.

استفاده دائم از پاشیدن اسانس لاواند بر روی بالش، باعث تنظیم خواب – رفع اضطراب و تپش قلب- رفع سردرد و درد میگرن- و آرامش و تمدد اعصاب می شود.

خوردن این گیاه در افراد سرد مزاج آسان است ولی در افراد گرم مزاج ممکن است درجه گرمی را در آنان بالا ببرد، لذت بهتر است آنرا با مصلح کتیرا میل نمایند.

بخور اسطو خدوس برای درمان کولیت- غش- گیجی – تپش قلب عصبی- بی اشتهایی و اسپاسم های عضلانی بکار می رود.

کاربردهای سنتی عرق اسطوخودوس

تقویت خافظه- مفرح- خشک کردن بلغم ازنقاط مختلف بدن وسر

کاربردهای بالینی عرق اسطوخودوس

درمان عوارض و علایم نورولوژیک و سایکولوژیک مختلف مغزی ( مرکزی)- درمان نورالژی (= درد عصبی) اعصاب محیطی- مسهل دماغی- محرک و باز کننده گوارشی- رفع سرفه- مسکن- خواص پوستی- خواص تقویتی.

کاربردهای ویژه عرق اسطوخودوس

درمان هیستری- درمان غش- درمان وسواس- درمان تیک عصبی- ضد میگرن- رفع خستگی- درمان نورالژی ( درد عصب)- ضد نزله ی مغزی

خلاصه مکانیسم اثر عرق اسطوخودوس

مهمترین مکانیسم اثر اسطو خدوس ترمیم و بازسازی سلسله ی اعصاب است و چون چندین خاصیت مغزی مفید وموثز را باهم و بطور یکجا دارد ( نظیر: ترمیم بافتهای عصبی- تسکین اعثاب- آرامبخش- فرح – تقویت بافتها یهصبی و چاکسازی مایع مغزی نخاعی از اخلاط خصوصا خلطهای سرد بلغمی و سودایی و خشک کنندگی و تحلیل اورام بافتهای عصبی) لذا اصرار به خوردن مداوم آن کم کم حافظه، اعصاب و نقل و انتقالات پیامهای مغزی و عصبی و انسان را تسریع و تسهیل می نماید.

خلاصه مبحث عرق اسطوخودوس

اسطو خدوس گیاهی مفید و موثر در التهابات جسمی و روحی مغز واعصاب است. و خوردن آن بلغم زدای قوی از سراسر بدن وهمچنین پاکساز سودا از مغز می باشد- خوردن مداوم آن می تواند شما را از اسکیزو فرنی، آلزایمر، پارکینسون و نظاایر آن نجات بخشد- این گیاه به منزله جارویی است که با خوردن روزانه یک تا دو فنجان از آن میتوانید اضافت مغزی خویش ( یعنی نزله ها) ر پاکسازی کدره و سلامتی اعصاب خود را بدنیوسیله تضمین کنید.

 این موضوع خصوصا در افزاد دیابتی فوق العاده حایز اهمیت است زیرا نورالژی و نوروپاتی دیابتی از عوارض شایع و اجتناب ناپذیر دیابت می باشد و بهمنظور پیشگیری از این گونه علایم عصبی ، بهتر است بطور مرتب حدلقا روزانه یک فنجان از این داروی مهم اعصاب و روان را مصرف کنید. بدلیل خواص ضد دپرسیون آن، می شود با خودرن مداوم ان توسط افراد رنجور و عمگین، آنان برا بسوی شادابی وسلامتی روحی دوباره تشویق نمود. بنظر میدسد خوردن مداوم این گیاه همراه با عسل و روسال ژل درمان بسیار موثری برای بیماران MS و ALS بوده باشد. اینجانب خود بارها و بارها شاهد سلامتی روز افزون اینگونه بیمارانم با خوردن گرده زنبور، عسل مزبور و اسطو خدوس و مصلح کتیرا بوده ام.

پیشنهادات درمانی عرق اسطوخودوس

اسطو خدوس از گیاهان ریزش دهنده است.

پیشنهاد می شود که اسطو خدوس را مستقلا به عنوان یک منضج یا مسهل اخلاط سرد مغزی بشناسید و لذا چنانچه سابقه ای از مزاج سرد در بیمارتان سراغ دارید به منظور پیشگیری از بیماری های مغزی احتمالی مثل  پارکینسون، صرع، کند ذهنی، میگرن، و نظایر آن، از آن استفاده ننمایید و چنانچه اگر بیماری مغزی نیز اتفاق افتاده باشد مثل سکته ، صرع، عض، مالیخولیا و غیره .... باز هم میتوانید از اسطو خدوس استفاده ببرید.

چنانچه اگر کسی ناراحتی مغزی از نوع گرم هم داشته باشد، چون اسطو خدوس جارو کنند ه مغزی اس لذا با خوردن مصلح کتیرا همراه با آن می توانید از مزایای این گیاه مشهور مغزی استفاده لازم را ببرید.

-          اگرچه خاصیت مغزی اسطو خدوس اهمیت بیشتری از خواص دیگر آن دارد ولی بطور کلی چون اسطو خدوس یک بازکننده انسداد است لذا هر کجایی از بدن که دچار سُدّه شده باشد، میتوانید از اسطو خدوس بعنوان گیاه باز کننده استفاده کاربردی ببرید مثلا برای رفع انسدادهای مغزی یا رفغ سردی مغزی ، برای رفغ انسدادهای گوارشی و سردی های گوارشی ، رفغ انسدادهای کلیوی و سردی کلیوی، رفغ انسدادهای اسکلتی و سردی های اسکلتی، رفع انسدادهای دستگاه تنفسی و سردی های تنفسی وشابه آن، استفاده کلینیکی ببرید.

-          به منظور استفاده هما جانبه از مزایای اسطو خدوس در مواردی که مطمئن هستید ریشه بیماریهای شما کاملا بلغمی     است می توانید از صور مختلف دارویی اسطو خدوس اتسافده عملی ببرید.

فرض کنید بیماری دچار MS شده باشد که در تقسیمات طبایع یک نوغ بیماری پیشرفته بلغمی وسرد محسوب می شود. برای دمران وی می توانید: از بخور اسطو خدوس + استفاده از اسانس آن بر روی بالش + مالیدن روغن اسطوخدوس به ملاج یا پیشانی در سر+ خوردن عرق اسطو خدوس با کتیرا بطور مرتب و روزانه + خمام یا وان اسانس اسطو خدوس بطوریکه از گردن تا نوک انگشتان پاها در درون وان قرار گیرد استفاده همزمان ببرید. روشهای پیشنهادی همه جانبه وتوام فوق، همچنین برای دمان حمله میگرن حاد یا مزمن غوغا میکند.

اگر منشاء ضعیفی در چشم از سردی بوده باشد میتوانید از فرمول زیر یعنی اسطو خدوس 1 واحد + گشنیز  واحد + مرزنجوش  واحد + مصطکی  واحد + هلیله کابلی   واحد + کندر  واحد استفاده کنید بدین صورت که: مواد فوق را مخلوط کرده، جوشانده و صاف کنید و قبل از خواب بیاشامید ( مقدار خوراک در هر روز آنقدر باشد که در حدود 3 گرم اسطو خدوس خوده شود). تا شاید بدین وسیله بیماری چشمی شما مثل آب مروارید کنترل یا درمان گردد و یا از پیشرفت آن جلوگیری نمایید.

-          اسطو خدوس نیز همانند بابونه، اسفند، سنبل الطیب و ... جزو مسکن های اسکلتی محسوب می شود لذا در مواردی که دردی در بدن وجود دارد خوردن یا ضماد آن کمک کننده و قابل تجویز خواهد بود.

-          در بین خواص مختلف اسطو خدوس، مهمترین آن در مغز خاصیت ضد نزله ای ، در سر خاصیت تسکینی، در گوارش خاصیت مسهلی، در ریه ها خاصیت ضد سرفه و پاکسازی بلغم ریوی، کلیه ها خاصیت مدر و ضد ورم، در پوست خاصیت تحریکی – ترمیمی و تقویتی آن پر اهمیت خواهد بود لذا این نتیجه را می توانیم بگیریم که در همه حالات اکثرا هدف از تجویز اسطو خدوس ، پاکسازی خلط بلغم و ازبین بردن اورام بلغمی از نقاط مختلف بدن خواهدبود.

-          این سوال پیش می آید که درمیان خواص گوناگون مغزی اسطو خدوس، کدام یک پر اهمیت تر از مابقی می باشد؟ خاصیت تقویتی ترمیمی، تحلیل اورام، پاکسازی، شادی آور، خواب آوری، تسکینی ، یا ترقیقی؟ جواب آنست که مهمترین مکانیسم اثر اسطوخدوس که می تواندحتی منجر به تسکین سردرد نیز بشود، خاصیت ضد نزله ای مغزی اسطو خدوس می باشد. لذا نتیجه میگیریم که حتی خاصیت تسکینی و ضد میگرن اسطو خدوس نییز معلول خواص دیگر آن است نه علت فاعلی آن. پس در همه حالات بایستی متوجه باشید که خوردن اسطو خدوس باعص کم شدن نزله و ورم مغزی و در نتیجه کم شدن سردرد بیمار میگردد.

-          بنظر میرسد اثرات درمانی ضد نقرس اسطو خدوس نیز معلول کم کردن ورم کلیه و در نتیجه کم کننده اسید اوریک خون بامنشا کلیوی و )(ضد سردی) بوده باشد، بعبارت دیگر اسطو خدوس می توتاند نقرس سرد را از میان ببرد.

تشخیص انواع نقرس

1- راههای تشخیص آزمایشگاهی و بالینی نقرس سرد؟؟/

در بخش گوارشی:

خاصیت ضد تهوع و ضد استفراغی اسطو خدوس مربوط می شود به:

1- خاصیت ضد نزله ای قوی آن که باعث جلوگیری از اثرات نزله ای مغز بر دریچه ها ورودی و خروجی معده می گردد. 2- خاصیت باز کنندگی آن زیرا تهوع و استفراغ مظاهر انسداد ها می باشد. 3- خاصیت ملینی و مسهلی ان که باعث پاکسازی دستگاه گوارش می گردد و بدینوسیله انگیزه های تهوع و استفراغ را از بین می برد. 4- خاصیت ضد ورم که با کم کردن اورام معدی و دریجه ای معدی، التهاب را کم کرده و تعوع و استفراغ را از بین می برد. 5- خاصت ضد بلغم، اساسا در بین چهار خلط مشهور طبایع دو خلط صفرا و بلغم در ایجاد شلی دریچه ورودی معده اعمال میکنند. 6- خاصیت خشک کنندگی اسوط خدوس نیز تا حدودی میتواند در ترمیم خرابی دریچه ورودی معده نقش مستقیم ایفا کند.

-          متخصصان محترم اعصاب داخلی می توانند، از اسطو خدوس بعنوان یک داروی تخصصی آنتی اپیلیتیک یا ضد صرع، در همراهی با مصلح کتیرا، استفاده نمایند. سایر داروهای تخصصی ضد صرع گیاهی عبارتنداز گاوزبان، سنبل الطیب، اسفند دانه، جین سینگ و غیره

-          از اسطو خدوس می توانید بعنوان داروی ضد پارستزی اندامها، شبیه قرص فلوفنازین استفاده کنید ونیز بعنوان داروی ضد وسواس مثل کلونازپام یا فلوکستین، همچنین بعنوان داروی ضد صرع مثل سدیم والپروات و به عنوان دارئی آرامبخش مثل کلردیازپوکساید، و بالاخره داروی ضد جنون شبیه هالوپریدول از آن استفاده نمایید.

-          از گیاه اسطو خدوس همراه مصلح کتیرا در موارد حاد انسدادی کبد یا طحال نیز میتوانید استفاده نمایید، برای این منظور و برای تشخیص انسداد کبد می توانید از رنگ چهره که به زردی گراییده ( یرقان) و اسنداد طحال که به سیاه شدن رنگ پوست منجر شده است و یا از درد موضعی لژ کبد در موارد انسداد کبد ودرد موضعی لژ طحال در موارد اسنداد طحال، استفاده عملی ببرید.

-          به منظور استفاده از خواص تقویتی و تونیکی اسطو خدوس بهتر است مقادیر کمتری از آنرا در ترکیب با فوس وعسل و به مدت طولانی تری استفاده نمایید.

فرمولهای گیاهی اسطو خدوس

صرع: اسطو خدوس + عاقرقره حا + سکنجبین

روزانه سه بار وبرای هر وعده یک قاشق غذاخوری از مخلوط مساوی مواد فوق را در یک ونیم لیون آب جوش دم کردکه ، صاف کرده با کمی عسل میل کنید.

صرغ بلغمی و سوداوی (قی آور): اسطو خوس + گوشت حنظل

رفع دل پیچه:

اسطو خدوس + آویشن + بذر کرفس + مسهل دلخواه ( مثل فلوس یا پوست هلیله زرد)

-          یک قاشق غذا مربا خوری از مخلوط مساوی پودر مواد فوق را دم کرده، صاف کرده و میل کنید.

مسهل بسیار قوی:

 اسطو خدوس + سرکه انگبین + کمی نمک هندی ( نمک دریا)

-          یک قاشق مربا خوری از پودر اسطو خدوس را در یک استکان سرکه انگبین طبی ریخته با کمی نمک هندی حل کرده، صبح ناشتا نرا میل کنید.

درمان خروسک یا لارنژیت (بخور): استانس اسطو خدوس 2 قطره + اکالیپتوس 2 قطره

تقویت معده و رفع برودت آن و درمان بواسیر: اسطو خدوس 2 واحد + ریشه کبر یک واحد

-      مقدار یک قاشق مربا خوری از پودر گیاهان فوق را در دو لیوان آبجوش دم کرده ، صاف کرده و روزانه هر بار  از نرا با کمی عسل میل کنید.

رفع نزله – درمان آب مروارید – تقویت چشم و گوش- رفع تنگی نفس:

اسطو خدوس 1 واحد + گشنیز  واحد + مرزنجوش  واحد + مصطکی  واحد + هلیله کابلی   واحد + کندر  واحد

-          مواد فوق را باهم مخلوط کرده ، جوشانده و ضاف کنید و قبل از خواب بیاشامید ( مقدار خوارک در هر روز آنقدر باشد که در حدود 3 گرم اسطو خدوس خورده شود).

رفع بی خوابی اطفال (وان حمام): 1 قطره اسانس اسطو خدوس + 2 قطره اسانس بابونه

-          مواد فوق را در وان حمام ریخته و سپس کودک را بمدت 10 دقیقه در درون آن نگه دارید.

آنتی بیوتیک: اسطو خدوس 25 گرم + ناخنک 30 گرم + نعنا 15 گرم + آویشن 15 گرم